"Enter"a basıp içeriğe geçin

Her Yerli Üretim Yazan Ürün Türk Malı mıdır?

Her Yerli Üretim Yazan Ürün Türk Malı mıdır?
Her Yerli Üretim Yazan Ürün Türk Malı mıdır?

Yeni yasal düzenlemeyle sadece Türkiye’de üretilen ürünlere YABANCI veya Yerli firmanın markasını ayırt etmeksizin Yerli Üretim damgası vurulmaya başlandı.

Yerli üretim kavramı ile yerli malı kavramları farklıdır, karıştırılmamalıdır. Sermayesi yabancı olan, Türkiye’de yatırım yapan ve katma değer üreten firmalar tarafından Türkiye’de üretilen ve satışa sunulan her tür mal için de fiyat etiketlerinde yerli üretim logosu kullanılması zorunluluğu bulunmaktadır.

Türkiye’de üretilen malların, Türkiye’de üretilen el ve ev sanatları ürünleri ile Gümrük Kanunu’nun ilgili maddesinde sayılan ürünlerden (sanayi, gıda ve tarımsal ürünler ile madenler gibi) Türkiye’de elde edilen veya üretilen malların yerli üretim sayılacağı kabul edilmiştir.

Türkiye’de yatırım yapan ve katma değer üreten yabancı sermayeli üreticiler de yerli sayılıyor. Amerikan şirketleri ya da diğer yabancı şirketlerin Türkiye’de ürettiği her ürününe Yerli Üretim damgası vuruluyor.

Türkiye’de distribütörler aracılığıyla doğrudan farklı ülkelerden ithal edilip satılan ürünler, Türkiye’de sadece ambalajlanarak piyasaya arz edilen ürünler yerli üretim olarak kabul edilmiyor. Örneğin Rusya’dan ithal edilen pirincin Türkiye’de sadece ambalajlanarak satışa sunulmasının yerli üretim sayılmayacağı değerlendirilmiştir.

Marka: Bir firmanın aldığı malları ya da ürettiği ürünleri, başkalarının mallarından ayırmak amacıyla malın; sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretlerdir.

Mal: İnsan gereksinimlerini doğrudan veya dolaylı olarak karşılama özelliğine sahip her türlü nesne ve hizmetler, satılabilen bir yerden başka bir yere gönderilen sarmalama ya da sandıklama yoluyla depolara konulabilen ürünlerdir.

Üretici bilgisi yazmayan Süt Ürünlerindeki tüm üreticiler

20 Mar 2019 tarihinde güncellendi

Her Yerli Üretim Yazan Ürün Türk Malı mıdır?? : TÜRK MALI