Watson Hangi Ülkenin Malı Ürünü Markası Sahibi Kimdir


Sponsorlu Bağlantılar
HONG KONG MALI

Watson Hangi Ülkenin Malı Ürünü Markası Sahibi Kimdir

Watson (A.S. Watson), CK Hutchison Holdings Limited’in perakende ve tüketici bölümüdür. Hong Kong (Çin) merkezli firma 2005 yılında Avrupa perakendecisi Marionnaud’un satın alınmasından sonra dünyanın en büyük sağlık ve güzellik ürünleri perakendecisi oldu.

Türkiye’ye 2005 yılında Cosmo Shop’un 6 mağazasını devralarak girdi. Watsons Türkiye, 65’ten fazla şehirde 250’nin üzerinde mağazaya sahip.

Watsons, 6 binden fazla mağaza ve bin 400’den fazla eczane ile Çin (Çin, Hong Kong, Tayvan ve Macau), Singapur, Tayland, Malezya, Filipinler, Kore, Endonezya, Ukrayna ve Türkiye dahil 12 pazarda faaliyet göstermektedir.

Avrupa’da bin 700’den fazla mağaza ile 17 farklı pazarda yer almaktadır. Bu mağazalar Marionnaud, ICI Paris XL ve The Perfume Shop adlı 3 perakende markası altında operasyonlarını sürdürmektedir.

2000 yılında Watson, İngiltere merkezli Savers indirim eczane zincirini satın aldı. Daha sonra Watson, Hollanda merkezli Kruidvat Grubu’nu devraldı ve bu satın alımla Watson 1900’ün üzerindeki mağazayı işine ekledi ve Hollanda, Almanya ve Belçika pazarlarına girdi.

Rusya’da Spketr sağlık ve güzellik perakende zinciri ile DC marka perakende eczane zincirlerini satın aldı.

Watson, 1972’de satın alınan PARKnSHOP süpermarketini kontrol ediyor. ASW, şişelenmiş su, meyve suları, alkolsüz içecekler ve çay ürünlerinden, uluslararası şarap toptancısı ve distribütörü aracılığıyla şaraba kadar bir dizi içecek sunuyor. Sunkist alkolsüz içecekler için yerel şişeler üreten Watson’s, Watson’s Water ve Juicy gibi ünlü meşrubat markalarına sahiptir.

Watson’s ayrıca 1990 yılında satın aldığı Fortress elektrikli ürünler zincirini kontrol ediyor.

2016 yılında firmanın Türkiye’deki bir mağazası çok sayıda yasayı ihlal ederek 17 yaşındaki bir kız öğrenciye iftira atıp ruj çalmakla suçlamış, mağaza deposuna zorla götürerek uluorta çıplak aramış, fiziksel şiddet ve tehditlere maruz bırakmıştı. Sonrasında mağaza uzun süre protesto edilmişti.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
9 Mart 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

    Yasa dışı içerikli yorumlar yayınlanmaz. Yorumların hepsi ziyaretçi görüşleridir ve yorumu yazan sorumludur, Kiminmali.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yorum yapan tüm kullanıcılar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.