Mattel Hangi Ülkenin Malı Ürünü Markası


Sponsorlu Bağlantılar
AMERİKAN MALI

Mattel Hangi Ülkenin Malı Ürünü Markası

Mattel adı 1945 yılında şirketi kuran Harold Matt Matson ve Elliot Handler isimlerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Amerika merkezli bir oyuncak üretim şirketidir. 43 ülkede 27 binden fazla çalışanı olan Mattel’in ürünleri 150’den fazla ülkede satılmaktadır. Oyuncak ve aile oyunlarının tasarım, üretim ve pazarlamasında lider, dünyanın en büyük oyuncak şirketidir.

Handler’ın karısı Ruth Handler, şirketin başına geçmiş ve 1959’da Barbie ürün hattının kurulmasına öncülük etmiştir. Barbie bebeğinin çıkmasından sonra Mattel, kendi konuşan oyuncak ve bebekleriyle devrim yapmıştır.

Asıl büyük başarı ise 1960’ta üretilen konuşan Chatty Cathy bebeği ve 1965’te üretilen See ‘N Say oyuncağı ile Amerika’nın bir numaralı oyuncak üreticisi olunca gelmiştir.

Fisher-Price, kurşun bazlı zehirli boya içerdiği için Çin’de üretilen ürünlerde kurşun kirliliğinin yol açtığı skandal üzerine Amerika’daki son fabrikası olan orijinal Fisher-Price bölümünün ilk kısmını 2002’de kapattı.

Çin’de üretilen zehirli boya içeren Fisher-Price oyuncakları için üstüste milyonlarca adet geri çekme kararı alınmıştı. Piyasadan çekilen oyuncaklar arasında Polly Pocket, Batman Magna, Doggie Daycare ile One Piece oyuncak serileri bulunuyordu.

Şirketin Türkiye’de geri çektiği oyuncaklar, Cars adlı filmin kahramanlarından Sarge adlı cip ile Barbie ve Tanner adlı bebek oyuncakları oldu. Bu oyuncaklardaki küçük mıknatısları yutan 3 Amerikalı bebek ameliyat edildi. 2,4 milyon mıknatıslı Polly Pocket seti toplatıldı. Küçük ve çok güçlü mıknatıslar, çocuklar tarafından yutulduğunda mıknatıslar midede birbirini çekiyor ve ölümcül bağırsak delinmesine ya da tıkanmasına yol açıyor.

Sarge adlı cip oyuncaktaki sorun ise aşırı kurşunlu boyasıydı.

Mattel çok büyük bir firma olmasına rağmen ürünlerini Çin gibi güvensiz ürün üreten bir ülkede imal ettiği için markaya çok ciddi zarar verdi.

Ürün ve markaları:
Fisher Price
Barbie bebekleri
Monster High bebekleri
Hot Wheels ve Matchbox oyuncakları
Masters of the Universe
American Girl bebekleri
masa oyunu
WWE Toys
Polly Pocket
Scrabble
UNO
Little People

Ayrıca eğlence sektörüne dayanan geniş bir ürün gamını içermektedir.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
9 Mart 2018

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

    Yasa dışı içerikli yorumlar yayınlanmaz. Yorumların hepsi ziyaretçi görüşleridir ve yorumu yazan sorumludur, Kiminmali.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Yorum yapan tüm kullanıcılar bu şartları kabul etmiş sayılırlar.