"Enter"a basıp içeriğe geçin

Godiva Hangi Ülkenin Sahibi Kim

Kiminmali.com sitesinde 27 Şubat 2020 tarihinde güncelenen "Godiva Hangi Ülkenin Sahibi Kim" başlıklı bilgi şöyle;

Godiva Hangi Ülkenin Sahibi Kim
Godiva Hangi Ülkenin Sahibi Kim
Godiva 1926 yılında Pierre Draps tarafından Belçika’da kuruldu.

Godiva markası, bisküvi, çikolata ve şekerleme işlerini yapan global şirket Pladis bünyesinde bulunmaktadır. Pladis 2017 yılında Yıldız Holding tarafından Ülker, United Biscuits ve DeMet’s markalarının birleştirilmesiyle kurulmuştur.

Amerikan merkezli Godiva markasını Yıldız Holding 850 milyon dolara satın almıştır.

Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında toplam 84 ülkede 450’den fazla butik mağazaya sahip olan marka 10 binin üzerinde toptancıya ürün vermekte.

Godiva Belgian Blends markalı Coca Cola ile yapılan çikolata / kahve karışımlı içeceği bulunmaktadır.

Markanın logo ve adı enteresan bir hikayeden geliyor. Çikolatacı Joseph Draps, tutku, stil ve cesaret kavramlarını içinde taşıyan bir isim arıyordu. Lady Godiva tam aradığı isimdi.

11. yüzyıl’da İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergilerden ötürü halk isyan halindedir. Vergileri artıran Lordun eşi Lady Godiva eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır.

Lord Leofric, eşine çıplak olarak, sadece saçlarına sarınarak at sırtında, Coventry sokaklarını boydan boya geçmesini ve o geçerken halktan kimse ona bakmazsa vergileri indireceğinin sözünü verir. Bu durumu öğrenen halk, dükkanlarını kapatır evlerine girer, kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterir.

Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin olarak geçişini yapar. Bu olaydan sonra Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham kaynağı olur.

Lady Godiva efsanesi Godiva çikolatalarında adı ve logosuyla yaşıyor.

Yıldız Holding 2020 yılında, Godiva’nın Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Yeni Zelanda perakende ve dağıtım operasyonlarını ve bu bölgelere ürün tedariki sağlayan Belçika’daki üretim tesisini Çin merkezli özel sermaye fonu MBK Partners’a sattı.

Godiva Hangi Ülkenin Sahibi Kim? : TÜRK MALI