"Enter"a basıp içeriğe geçin

Çaykur Hangi Ülkenin Malı Bakanlığa Bağlı

Kiminmali.com sitesinde 11 Şubat 2019 tarihinde yayınlanan "Çaykur Hangi Ülkenin Malı Bakanlığa Bağlı" başlıklı bilgi şöyle;

Çaykur Hangi Ülkenin Malı Bakanlığa Bağlı

Çaykur Hangi Ülkenin Malı Bakanlığa Bağlı

Çaykur, 1983 yılında kurulan bir kamu iktisadi kuruluşudur. Soğuk çay, yeşil çay, organik çay ve siyah çay üretimi yapmaktadır. 2017 yılında devlete ait bütün hisseleri Türkiye Varlık Fonu’na devredilmiştir.

Çaykur’un yurt içi kuru çay piyasasındaki pazar payı ise yaklaşık yüzde 60-65’dir.

Üreticilerden, işletmeye uygun nitelikteki çay yapraklarını satın almak, işlemek ve değerlendirmek için teknolojik faaliyette bulunmak, ürettiği veya ithal ettiği kuru çayların iç ve dış pazar isteklerine uygun olarak harmanlanmasını, paketlenmesini ve pazarlanmasını sağlamak, Çaykur’ un faaliyet konularını oluşturmaktadır.

Çaykur, 46 Yaş Çay İşleme Fabrikası, 1 Çay Paketleme Fabrikası, 1 Pazarlama ve Üretim Bölge Müdürlüğü, 8 Pazarlama Bölge Müdürlüğü, Anatamir Fabrikası, Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, 12.541 çalışanı ve 9.095 ton/gün yaş çay işleme kapasitesi ile Türkiye çay sektörünün en büyük ve lider kuruluşudur.

Çaykur’un Soğuk Çay markası Didi ilk olarak bergamotlu, şeftalili ve limonlu 500 ml’lik kutularla tüketicilerle buluşurken 41 ülkeye ihraç ediliyor.

Çaykur Hangi Ülkenin Malı Bakanlığa Bağlı? : TÜRK MALI

Kimin Malı