"Enter"a basıp içeriğe geçin

Danone Hangi Ülkenin Ürünüdür

Danone Hangi Ülkenin Ürünüdür
Danone Hangi Ülkenin Ürünüdür

Fransa merkezli çok uluslu bir sütlü ürünler ve içecekler üreten bir şirket olan Danone, Yahudi asıllı doktor İsaac Carraso tarafından kuruldu.

Danone, Türkiye pazarına 1997 yılında girdi. Grup Danone Türkiye olarak su, sütlü ürünler ve medikal beslenme pazarında faaliyet gösteriyor. Danone Türkiye’nin 7 şehrinde üretim yaparken, Türkiye pazarı Danone için en büyük pazarlardan biridir.

Danone, Nestle Türkiye’den, Gülüm markasını satın aldı.

Danone 1967 yılında Fransanın peynir şirketi Gervais ile birleşti. Daha sonra Evian maden suyu ve Kronenbourg bira markası Danone’nin bünyesine geçti. Danone 1987 yılında Avrupa bisküvi üreticisi Général Biscuit şirketi ve Nabisco bisküvi markasını satın aldı. 2007 yılında, Danone tarafından bebek maması ve klinik beslenme şirketi Numico (Nutricia, Cow&Gate, Dumex, Milupa) satın alınarak dünyanın en büyük ikinci bebek maması üreticisi oldu.

Bebeklerin çeşitli beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere süt üreten Nutricia, 1905 yılında bir ilke imza atarak diyabet hastalarına özel şekeri azaltılmış süt ve guatr hastaları için iyotlu süt ürünlerini geliştirmiştir. Medikal beslenme alanının temellerini atan bu ürünleri takiben Nutricia, pek çok hastalığa özel beslenme formüllerini hastaların hizmetine sunmuştur. 1946 yılında ilk araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) laboratuarını açan Nutricia, hastaneler için özel beslenme ürünleri geliştirmeye başlamıştır.

1990’lı yıllarda Nutricia alanında uzmanlaşmış olan SHS International (Birleşik Krallık) ve Milupa (Almanya) firmalarını bünyesine katmıştır. Böylelikle metabolik hastalıklar ve inek sütü alerjisine yönelik ürünleri de uzmanlık yelpazesine dahil eden Nutricia, İngiliz Cow & Gate bebek mamasını da satın alarak üç iş alanını Numico ismi altında toplamıştır. 2007 yılında Danone tarafından satın alınan Numico, Nutricia Advanced Medical Nutrition ve Nutricia Early Life Nutrition isimleri ile iki ayrı şirket olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Danone, Tikveşli, Birtat, Petitdanone, Danatte ve Dany marka portföyle faaliyetini sürdürmekte.

Groupe Danone, Türkiye’deki şişelenmiş su pazarındaki faaliyetini Danone Hayat İçecek ve Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ticari ismi ve Hayat, Akmina, Evian, Flora ve Şaşal marka portföyüyle devam ettiriyor.

2014 yılında Japonya’nın Yakult şirketinin yüzde 20 hissesi Danone tarafından satın alındı.

1991 yılında Fransa’da Danone Enstitüsü beslenme, diyet ve halk sağlığı ile ilgili araştırma yapan, bilgi ve eğitimi teşvik eden, kar amacı gütmeyen Danone Enstitüsü kuruldu. Danone Enstitüsü Türkiye Derneği 22 Haziran 2005 tarihinde İstanbul’da kuruldu.

Danone’nin Türkiyede ürettiği markalar:
Activia
Akmina
Bebelac
Birtat
Danette
Danino
Danone Disney
Danone Doğal
Hayat
Milupa
Nutricia
Sırma
Tikveşli

Süt ve Süt Ürünleri
AC
Actimel
Activia
Danacol
Danette
Danio
Danone – Dannon (Amerika)
Danonino – Danoninho (Brezilya)
Gervais
Oikos – Griego (Şili)
Prostokvashino
Stonyfield
Taillefine – Light & Fit
Velouté
Yocrunch

Beslenme
Bebelac
Bebiko
Bebilon
Blédina
Cow&Gate
Dumex
Karicare
Laboratoire Gallia
Malyutka
Milupa
Nutrilon – Aptamil
SGM

İçme Suyu
Agua Salus (Uruguay)
Aqua (Endonezya)
Badoit
Bonafont (Meksika Brezilya)
Damavand (İran)
Evian
Font Vella (İspanya)
Mizone (Çin, Endonezya)
Villa del Sur (Arjantin)
Volvic
Zywiec Zdroj (Polonya)

Tıbbi beslenme
Complan
Fortisip
Neocate
Nutilis
Nutricia
Nutrison
Souvenaid

Danone Hangi Ülkenin Ürünüdür

FRANSIZ MALI