Sitemizde 20 bine yakın yerli ve yabancı marka yer almaktadır. Keşfetmek için arama yapabilir, markaların hangi ülkeye ait olduklarını görebilirsiniz.

Koska Helva ve Koska Helvacısı Sahibi Kim Nerenin Malı

Kiminmali.com sitesinde 11 Haziran 2019 tarihinde güncelenen "Koska Helva ve Koska Helvacısı Sahibi Kim Nerenin Malı" başlıklı bilgi şöyle;

Koska Helva ve Koska Helvacısı Sahibi Kim Nerenin Malı?
Koska Helva ve Koska Helvacısı Sahibi Kim


Koska Helva ve Koska Helvacısı Sahibi Kim


Koska, 1907 yılında Hacı Emin Bey tarafından açılan helvacı dükkânıyla temeli atıldı. Baba mesleğini sürdüren Halil İbrahim Adil Dindar 1931 yılında oğulları ile birlikte İstanbul’a gelerek Koska semtinde bir dükkân açar, zamanla ürettikleri helva ve tatlıların lezzeti ile ünlenir. Bulundukları semtten dolayı Koska’da ki Helvacı olarak anılmaya başlar ve bu ünvan marka olarak tescilletilir.

Babaları vefat ettikten sonra 3 kardeş anlaşarak firmayı ikiye bölmüş. Aynı marka ismini kullanma konusunda anlaşmışlar, birbirlerinden bağımsız olarak, Nevzat ve Mümtaz Dindar, Merter Helva San. ve Tic. A.Ş. firması adı altında Koska Helva ismini kullanırken, A. Mahir Dindar ise Mahir Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması altında Koska Helvacısı ismini kullandı.

2011 yılında iki ortak kardeş logolarına nazar boncuğu ekleyince, Mahir Dindar bunu eleştirerek anlaşmanın ihlal edildiğini belirtmiş. Kardeşler karşılıklı açıklamalar yaparak birbirilerinin logolarını içermeyen ürünlerin orijinal olmadığını açıklayarak birbirilerine düşmüş. (İki kardeş nazar boncuğu içermeyen ürünler orijinal değildir derken, diğeri de helvacı dede resmi olmayanlar orijinal değildir demiş). Merter Helva San. ve Tic. A.Ş. anlaşmanın gelecekte değişeceğini belirtmiş.

Merter Helva San. ve Tic. A.Ş. bünyesinde; helva, tahin, pekmez, reçel, bal, lokum, kağıt helva, krokan, pişmaniye, kakaolu fındık kreması, doğal tatlandırıcılı diyabetik helva, badem ezmesi ve reçel üretilmektedir. Organik ürünler, glutensiz ürünler dışında ürettiği ürünlerinde glukoz şurubu ve gluten içermektedir. Hazır paket olarak satılan helvaları zararlı plastik(06 PS kodlu) kaplarda piyasaya sürülmektedir. Firma koşer gıda ile helal gıda sertifikalarına sahiptir.

Mahir Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyesinde; helva, lokum, tahin, pekmez, reçel, çikolata, meyve çayları, draje ve şekerlemeler, Türk kahvesi, diyet grubu ürünler, baklava, pasta ve unlu mamulleri üretilmektedir. Diyabetik ve düşük kalorili lokum, reçel, helva, baklava gibi yapay tatlandırıcılar içeren ürünler mevcut. Doğal ve raf ömrü uzun ürünleri piyasaya sunacak. Firmanın helal gıda sertifikası bulunuyor.

TÜRK MALITürk Malları | ALMAN MALIAlman Malları | İSRAİL MALIİsrail Malları | AMERİKAN MALIAmerikan Malları | ÇİN MALIÇin Malları