"Enter"a basıp içeriğe geçin

Cargill Hangi Ülkenin Şirketi Firması

Cargill Hangi Ülkenin Şirketi Firması
Cargill Hangi Ülkenin Şirketi Firması

Cargill Inc., 1865 yılında William Wallace Cargill tarafından kurulan 63 ülkede faaliyet gösteren dünyanın GDO’lu tahıl ticareti alanında en büyük ikinci firması olan bir çokuluslu Amerikan şirketidir.

Türkiye’de en büyük nişasta kökenli şeker üreticisidir.

1960 yılında Türkiye’deki faaliyetlerine yerli ortaklık sözleşmesi ile başlayarak 1986 yılından beri Cargill olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Cargill’in Türkiye’de; Nişasta ve nişasta bazlı ürünlerin üretimi ve satışı, Hububat ve yağlı tohum ticareti, Endüstriyel ürün ticareti ve Finans alanlarında faaliyet göstermektedir.

Cargill 2002 yılında Cerestar firmasını satın alarak Tükiye’de Cerestar’a ait olan Pendik Nişasta Sanayi hisselerine yüzde 50 ortak olurken diğer yüzde 50 hisse Ülker Grubuna ait.

Cargill, nişasta ve tatlandırıcı üretimi ve satışı, yenilebilir bitkisel yağ üretimi ve satışı, Oleo-kimyasal ve bio-endüstriyel ürünlerin üretimi ve satışı, kakao ve çikolata ürünleri satışı, kıvam verici çözüm ürünlerinin satışı ve hayvan beslenmesine ait premiks, temel karışım ve özel ürünlerin üretim ve satışını yapmaktadır.

Cargill’in Türkiye’deki faaliyetleri:
1960 yılında Bramer Ticaret A.Ş. ile yerel ortaklık kurdu.
1986 yılında Yaşar Holding ile tohumculuk sektöründe ortaklık başlattı.
1991 yılında tohumculuk şirketindeki Yaşar Holding’e ait yüzde 50 hisseyi devraldı.
1994 yılında Cargill-Financial Market Group Türkiye ofisi açıldı ve böylece finans ve risk değerlendirme faaliyetlerine başladı.
1998 yılında tohumculuk şirketi Cargill’in dünya genelinde yaptığı anlaşma ile Monsanto’ya satıldı. Böylece Türkiye’deki tohumculuk faaliyetlerinden çekilmiş oldu.
2000 yılında Orhangazi Mısır İşleme Tesisinde üretime geçildi.
2001 yılında Cargill, dünya çapında yaptığı bir anlaşma ile yem sanayinde faaliyet gösteren Purina’yı (evcil hayvan yemleri hariç) devraldı. Bu anlaşmayla beraber, Bolu, Gönen ve Lüleburgaz’daki 3 yem tesisi Cargill Türkiye çatısının altında birleşti.
2004 yılında Black River Hizmet Ticaret Ltd. Şti. kuruldu

2010 yılında Pendik Nişasta Sanayi hisseleri Cargill Tarım ve Gıda San. A.Ş.’ne devir oldu.

2013 yılında Suudi Arasco Firması ile Suudi Arabistan Krallığı’nda yeni bir nişasta ve tatlandırıcı girişim ortaklığı imzaladı. Nişasta dışı Endüstriyel Ürün portföy ticaretine başlandı.

2014 yılında Cargill’in bio-endüstriyel ürünlerinin yerel olarak üretilmesi hedefiyle Alemdar Kimya A.Ş.’yi satın aldı. Aynı dönemde, Balıkesir’de bulunan Turyağ tesislerini tüm B2B markaları, tüm çalışanları ve satış/pazarlama ağı ile beraber bünyesine kattı.

Türkiye’nin önde gelen hayvan beslenmesi şirketlerinden Ekol Gıda hisselerinin tamamını satın almıştır.

  • Hayran
  • Mutlu
  • Üzgün
  • Kızgın
  • Sıkıcı
  • Korkunç
Cargill Hangi Ülkenin Şirketi Firması : AMERİKAN MALI