"Enter"a basıp içeriğe geçin

Garanti BBVA Bankası Sahibi Kim

Kiminmali.com sitesinde 11 Haziran 2019 tarihinde güncelenen "Garanti BBVA Bankası Sahibi Kim" başlıklı bilgi şöyle;

Garanti BBVA  Bankası Sahibi Kim

Garanti Bankası, 1946 yılında tüccarlardan oluşan 103 ortaklı bir anonim şirket olarak kuruldu.

Garanti’nin pay senetlerinin önemli bir bölümü 1970’li yılların sonunda, Koç Grubu ile Sabancı Grubu’nun elinde toplandı. Koç Grubu ve Sabancı Grubu, Garanti’deki paylarını Doğuş Grubu’na sattı.

Garanti, 1983 yılında tamamen Doğuş bünyesine katıldı. Doğuş Grubu’na katılmasının ardından Banka, 1990 yılında ilk halka arzını gerçekleştirdi.

2005 yılında General Electric, Doğuş Grubu ile anlaşarak, Garanti’de eşit stratejik ortak oldu.

2011 yılında General Electric hisseleri, İspanya merkezli bankacılık devi Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA)’ya sattı. Satın alımlarla hisselerin yüzde 49,85’ine sahip oldu. Borsa İstanbul’daki halka açıklık fiili dolaşım oranı yaklaşık yüzde 50,07’dır.

2001 yılında Körfezbank ve Osmanlı Bankası birleşirken, Osmanlı Bankası ile Garanti Bankası, Garanti Bankası bünyesinde birleşti.

Bankanın 2018 itibarıyla yurt içinde 936 şube, Kıbrıs’ta 7, Malta’da 1 olmak üzere yurt dışında 8 şube, Londra, Düsseldorf ve Şangay’da birer temsilcilikten oluşan yaygın bir dağıtım ağıyla 16,4 milyon müşterisine hizmet veriyor. Banka 5 bin 300 ATM, Çağrı Merkezi, internet, mobil ve sosyal bankacılık platformlarına sahiptir.

Hollanda ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerinin yanı sıra bireysel emeklilik ve hayat sigortası, finansal kiralama, faktöring, yatırım ve portföy yönetimi alanlarındaki finansal iştirakleri ile entegre bir finansal hizmetler grubu.

2019 yılından itibaren bankada isim değişikliğine gidildi ve bankanın yeni adı Garanti BBVA oldu.

Garanti BBVA Bankası Sahibi Kim?
İSPANYA MALI